Лукойл Академик разстреля Левски 2014 с 16 тройки

12-10-2015 20:07

Лукойл Академик записа категорична победа над Левски 2014 със 100-75 в първия кръг от сезон 2015/2016 на Националната баскетболна лига. Отборите се срещнаха в зала „Триадица” в София, а действащият шампион разстреля съперника си от далечно разстояние, като за 27 минути след началото на мача имаше 14/19 опита от тройката и общо 16 вкарани в двубоя. Те натрупаха преднина рано в срещата и безпроблемно я спечелиха. Това бе първият официален мач за „сините” като новорегистрирания БК Левски 2014. В следващия кръг „студентите” посрещат Академик Бултекс 99, а столичани гостуват на Черноморец.

Домакините започнаха мача мотивирани и в първите минути бяха напред в резултата, но в средата на откриващия период Лукойл изравни за 9-9. До края на първия период играта вървеше кош за кош, а разликата беше 1-2 точки в полза на гостите, за да се стигне до 23-21 за тях след 10 минути. През втората част „студентите” взеха контрол над случващото се на терена, след като записаха серии от 7-0 и 13-2. Те запазиха комфортна преднина до почивката, когато водеха с 56-41. През първото полувреме главна роля в мача имаха опитните българи Филип Виденов и Христо Николов, а силно играха и Димитър Димитров и Александър Янев.

Още в началото на второто полувреме Лукойл Академик направи преднината си цели 20 точки, продължавайки изключително ефективното си нападение. В средата на третия период тимът вече имаше над 70 точки, а разликата в негова полза беше цели 25. Малко преди края на третия период успеваемостта на шампионите от тройката беше 14/19, а разликата остана голяма след 30 изиграни минути. През последната част темпото нормално падна, а гостите не срещаха проблеми в това да запазят комфортна преднина и да си тръгнат с победата.

Голямата разлика в мача дойде от успеваемостта на Лукойл Академик при стрелбата – 16/24 (66%) от тройката, 58% общо от игра и 18/20 (90%) от наказателната линия. Отборът записа и 30 асистенции срещу 19 на съперника си.

За победителите Желко Шакич наниза 21 точки и хвана 8 борби, 20 вкара Димитър Димитров, а 11 – Чак Тимбърлейк (3/3 от тройката).

За Левски 2014 Христо Николов бе най-резултатен с 19 точки, 15 добави Алекс Симеонов, а 14 – Александър Янев.