Хасково 2012 на втори пореден финал за Купата

(сн. БФБ)
28-02-2015 17:07 | Иван Вълчанов

Хасково 2012 ще играе втори пореден финал за Купа България. Днес в първия полуфинал на турнира в Бургас баскетболистките на Елена Станкова водиха цял мач срещу Дунав 8806 и го победи с резултат 78-69. Въпреки че хасковлийки не загубиха водачеството, мачът беше доста оспорван през цялото време, като разликата рядко беше повече от 7-8 точки. В утрешния финал от 15.00 часа Хасково 2012 ще срещне победителя от мача между домакина на турнира Нефтохимик 2010 и миналогодишния носител на Купата, който ще бъде излъчен на живо от 17.30 часа в BGbasket.com и по Sportmedia.tv.

Хасково 2012 беше категорично по-добрият отбор в първите минути на срещата и след добра защита успя да натрупа двуцифрена преднина при 17-7. Тимът продължи да води до края на първата четвърт, след която резултатът беше 21-13. На моменти в началото на втората десетка хасковлийки се откъснаха с 12 точки напред, но Дунав бързо свали разликата до 6-7 точки. Русенки навлязоха в ритъма на мача и с няколко ключови атаки точно преди почивката за серия от 6-0 се приближиха само на 4 точки – 33-37.

Игра кош за кош през първата половина на третия период запази разликата в полза на Хасково. Благодарение на серия от 7-0 в полза на баскетболистките на Елена Станкова, те отново се приближиха до двуцифрена преднина при 50-41. Русенки обаче завършиха силно и тази част и бяха само на 5 точки зад Хасково 10 минути преди края. Няколко пъти в началото на последната част Дунав беше на косъм да се доближи на 2 точки от Хасково, но миналогодишният финалист продължи да води. Силна серия в средата на частта отново направи разликата 9 точки, а до края русенки не успяха да се приближат достатъчно за обрат.

Дунав 8806 спечели повече борби под кошовете – 43-38, но пък извърши повече технически грешки – 17, докато Хасково допусна само 9. Хасковлийки имаха и по-добър процент за стрелба общо от игра – 43% срещу 37%.

Олга Дубровина изигра много силен мач за победителките и записа дабъл дабъл от 28 точки и 13 асистенции. Анна Кириенко също записа дабъл дабъл – 25 точки и 11 борби, а 15 плюс 6 регистрира Ралица Нанева.

За Дунав 8806 Жаклин Златанова записа 21 точки и 11 борби, Зорница Костова – 17 точки и 8 борби, а Кристина Сантяго отбеляза 13 точки.