Балкан е първият финалист в турнира за Купата на БФБ при юношите U19

(сн. БФБ)
04-05-2023 16:34 | Деляна Кадиева

Балкан е първият тим, който се класира за финала на Купата при юношите U19. Това стана ясно, след като баскетболистите на Мирослав Ралчев победиха Дунав 2016 в първата полуфинална среща след 71:46 в зала "Триадица".

Така отборът на Балкан ще се изправи на финала срещу победителя от втория полуфинал между Левски и Доростол.

Двата тима започнаха трудно двубоя, а първият кош дойде едва след три мунути игра в полза на Балкан. Следващата атака Дунав върна двете точки и нападение по-късно поведe с 4:2. Александър Гавалюгов отбеляза 5 поредни точки за тима си, с които го изведе напред в резултата, а до края на периода Балкан запази аванса си – 13:8.

Още в първата минута от втората четвърт Дунав скъси изоставането си след точно попадение от дъгата на Кристиян Дялов. Баскетболистите на Мирослав Ралчев се възползваха от пропуските и лесните грешки на противника и успяха да увеличат преднината си при 22:11. Тимът на Николай Николов стигна до серия от 8:0, с която почти напълно заличи изоставането си, но 7 бяха върнати, за да излезе Балкан на почивката с нов двуцифрен аванс – 29:19.

След подновяването на играта баскетболистите на Мирослав Ралчев направиха нова серия от 18:5, с която разликата надвиши 20 точки. До края на частта Дунав успя да върне 11 от тях, за да запази надеждите си за обрат в последния период от мача.

Балкан напълно пое инициативата в свои ръце през заключителната четвърт и увеличи още аванса си, за да се стигне до успяхa. Така до сирената остана единствено да се оформия крайния резултат от двубоя.

За успеха най-резултатен бе Михаил Гавазов, като отбеляза 16 точки. С 15 завърши Илиян Пищиков, по 13 вкараха Александър Гавалюгов (9 асистенции) и Стефан Михайлов (12 борби).

Кристиян Дялов бе най-добър за Дунав, като завърши с 17 точки и 5 борби, 6 добави Стоян Чешмеджиев.