Мъжете се измъчиха максимално срещу Исландия, но продължават в следващата фаза

(сн. BGbasket.com)
14-08-2013 00:08

Нашите със слаб мач, но обръщат съперника през второто полувреме

Националният отбор на България за мъже продължава във втората фаза на предварителните квалификации за Евробаскет 2015. Това стана факт след изключително измъчена победа като гости над Исландия с резултат 81-79. Това ни донесе първо място в група А на тази фаза, с което българите продължават напред. Като цяло обаче нашите изиграха слаб мач и за следващите етапи ще трябва да си променят поведението на терена ако искаме да успеем и да се класираме.

Двубоят не тръгна никак добре за нашите, които допуснаха до средата на първата част Исландия да поведе с 14-5. Нашите намалиха малко, но пък домакините не спряха да бележат тройки, като в първата част успяха в 6 опита. Те дръпнаха отново с 9 точки, но след 6 поредни за нас частта приключи при аванс от 3 за домакините.

През втората част Исландия продължаваше да води, като нашите така и не успяваха да изравнят или да излязат напред. Веднъж разликата падна до точка, но след това домакините направиха серия от 11-2 и изведнъж поведоха с 10 точки преди нашите да върнат 2 преди почивката.

И след почивката нещата продължиха зле за нашите, тъй като Исландия поддържаше аванс. Разликата стигна и до 11 точки, а нашите свалиха до 5 с две тройки. Домакините върнаха бързо кош, но със серия от 8-0 нашите поведоха за първи път в мача при оставащи 03.43 минути от третата част. Серията продължи и след това с още 6 точки за нашите, които дори се откъснаха и запазиха аванс до края на частта.

В последната домакините изравниха, но пък тогава Калоян Иванов вкара 5 поредни точки и нашите пак дръпнаха. Авансът се запази да известно време, но първо на Деян Иванов в нападение бе отсъдено нарушение, а след това на брат му Калоян и техническо, от което домакините се възползваха максимално и след вкарани 6 точки поведоха с 1. Божо Аврамов вкара след това на бърза атака, а пък с един наказателен удар на Деян Иванов разликата стана и 2. Последваха пропуски и за двата тима, а с важна борба в нападение и кош на Деян, нашите дръпнаха и с 4 точки при оставащи 65 секунди. Исландия сбърка в съответната атака, но същото сториха и българите. След това Стефаунсон бе фаулиран, но вкара само веднъж, след което и Калоян Иванов застана на линията, успя на два пъти, но пък домакините бързо върнаха кош. Аврамов след това успя в един наказателен удар, но 8 секунди преди края исландците вкараха тройка на два метра зад линията и разликата стана само точка. Последва нарушение срещу Миркович, който успя само в един от опитите си, а след това домакините изпуснаха и така победата остана за нашите.

Нашите имаха предимство при точките след борби в нападение с 20-8. Домакините обаче вкараха много тройки, 12 срещу 6 за българите, което на практика ги държеше в мача.

Най-резултатен за успеха бе Деян Иванов с 19 точки, като добави и 8 борби. Брат му Калоян направи дабъл дабъл от 14 точки и толкова борби, а Бранко Миркович се отчете с 15 точки, 7 борби и 6 асистенции.

За домакините над всички бе Йоун Стефаунсон, който вкара 32 точки при 5 тройки от 6 опита.