Фенербахче притисна Монако до стената (видео)

(сн. euroleaguebasketball.net)
02-05-2024 11:20 | BGbasket.com

Фенербахче отново погледна смело към Финалната четворка в Евролигата. Баскетболистите на Димитрис Итудис се наложиха над Монако с 89:78 в третия четвъртфинален мач. В „Юлкер Спортс Арена“ турците се докопаха до едноличното водачество още през първото полувреме и до финалната сирена отблъснаха опитите за щурм на играчите, водени от Саша Обрадович.

Това се оказа достатъчно за „фенерите“ да вземат отново предимство в серията и да поведат с 2:1 успеха срещу „монегаските“. Четвъртият мач е планиран за утре (петък) и отново ще се проведе на турска земя.

Двата отбора дадоха предпоставки за оспорван мач още в началото. Тайлър Дорси и Тарик Биберович се превърнаха в главни действащи лица за домакините, а от другата страна това сториха Майк Джеймс и Алфа Диало. Това обаче не попречи на гостите да се откъснат с 3 точки след 10 минути игра.

Марко Гудурич имаше други планове, които осъществи още в хода на втората част, когато турците влязоха в ролята на еднолични водачи. Въпреки опитите на отделни играчи да дадат тон на „монегаските“, Дишон Пиер пое щафетата от своите съотборници и помогна на „фенерите“ да се изстрелят на голямата почивка при 47:40 на голямата почивка.

Историята се повтори и при подновяването на играта, тъй като този път Ник Калатес изгря на сцената и остави тима от Истанбул на шофьорското място. Проблясъци на Донатас Мотеюунас, Диало и Джеймс дадоха нови надежди на отбора от Княжеството, но домакините дръпнаха с 11 точки в края на предпоследния период.

Настоящите шампиони в Лига Про А отново направиха мача интересен във финалната десетка, стопявайки почти изоставането си с помощта на Джордан Лойд, Джарън Блосъмгейм и Диало. Впоследствие Йоргос Папаянис, Найджъл Хейс-Дейвис и Биберович помогнаха турците да си върнат спокойствието, както и да удържат победата.

Тарик Биберович даде тон на „фенерите“ с 14 точки. Ник Калатес регистрира 13 и 5 асистенции, по 11 реализираха Марко Гудурич и Скоти Уилбекин, като първият остави на сметката си и 6 завършващи подавания. Найджъл Хейс-Дейвис отбеляза 10 точки.

Алфа Диало отговори 23 точки и 7 борби за Монако. Майк Джеймс (7 асистенции), Джордан Лойд (5 завършващи подавания) и Джарън Блосъмгейм вкараха по 11. Донатас Мотеюнас остана с 10 точки.

Тагове: Фенербахче, Монако, Евролига