Титла за Балкан и при юношите U17

(сн. balkan-basket.com)
12-05-2024 17:17 | Мария Маринова

Балкан спечели трети пореден трофей при подрастващите през този сезон. След като юношите U19 направиха златен дубъл, тимът до 17 години, отново воден от Мирослав Ралчев, също триумфира с титлата в Държавното първенство. На финала в „Арена Ботевград“ домакините надвиха ЦСКА с 82:59. Те пропиляха двуцифрена преднина в хода на срещата, главно след много силна трета част.

Бронзовите медали бяха спечелени от отбора на Миньор 2015, който в малкия финал надви Черно море Тича.

„Зелените“ поведоха с 13:1 на старта на мача, а първият кош от игра за съперника дойде близо шест минути след началото на срещата. Балкан обаче рано остана без Марк Шопов, който за кратко време натрупа три лични нарушения. Междувременно отборът на Планимир Дафинов стабилизира мерника си в подкошието и след първата четвърт намали за 16:21.

Натискът на армейците се засили през втория период и след 13 безответни точки в средата му, те стигнаха до пълен обрат, като на почивката се оттеглиха при 39:35. И двата тима изпитваха проблеми при стрелбата от далечно разстояние, но „червените“ почти не залагаха на нея, докато Балкан правеше пропуск след пропуск в тази част.

ЦСКА поддържаше аванс от няколко точки в началото на второто полувреме, но много бързо баскетболистите на Мирослав Ралчев взеха инициативата. Те направиха впечатляващ серия от 21:0 и преди заключителните десет минути се откъснаха с 65:48, след като през цялата трета четвърт съперникът им така и не отбеляза кош от игра.

Подемът в играта на Балкан продължи и през последната част, като разликата скочи още и тимът нямаше проблем да спечели, а в края и двамата треньори завъртяха пълните си състави.

Ивайло Христов завърши с 30 точки и 8 борби за победителите, Михаил Калинов записа 23 точки и 8 асистенции.

За ЦСКА 12 точки вкара Борис Гидов, а Кристиян Каменски е с 11 и 13 борби.