Спартак развали прокобата срещу Черноморец

23-04-2024 20:40 | Веселин Михайлов

Спартак Плевен се поздрави с втори пореден триумф в Топ 6 на Sesame НБЛ и сложи победоносен край на редовния сезон. Селекцията на Любомир Минчев отказа Черноморец с 81:76 в среща от последния 32-и кръг, изиграна в зала "Балканстрой". Както по традиция, двата отбора сътвориха зрелищен мач, но в края спартаклии ликуваха и стопираха негативната си серия срещу действащите вицешампиони от осем поредни грешни стъпки.

Извън състава на “акулите” бяха Травис МакКонико и Тони Троша, които получиха почивка. От своя страна “синьо-белите” отново разчитаха на своя капитан - Станимир Маринов.

Настоящите носители на Купата на България отдавна си гарантираха първото място преди старта на плейофите, като срещу името им личат 26 успеха и 7 поражения, а плевенският тим финишира на третото място с 23 победи и 9 загуби. На четвъртфиналите Спартак ще има за съперник шестия Черно море Тича, докато Черноморец ще спори с осмия Левски.

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от SESAME NBL Bulgaria (@nbl_bulgaria)

Двата отбора трудно намираха път към съперниковия кош в откриващите минути, в които бавното темпо преобладаваше. Талиб Занна, Цветомир Чернокожев и Николай Стоянов на няколко пъти наказаха грешките на бургаската защита, за да поставят домакините еднолично на лидерската позиция. Подобрението в защита и проблясъците на Евгени Хаджирусев позволиха на гостите да надигнат глава, но в края на встъпителния период спартаклии стигнаха до аванс от 8 точки.

Силното представяне на Андрей Иванов и Алекс Уандие, както и промяната на скоростта, обърнаха картината на паркета в началото на втората част и провокираха обрата за “акулите”. Пробуждане на Стоянов и Чернокожев върна увереността на “синьо-белите”, но Виктор Онудиуе Ладериън Григфин отвърнаха на удара, за да могат действащите вицешампиони да се оттеглят в съблекалнята при 39:37.

Стартът на третата част се превърна в надстрелване. Константин Тошков, Занна и Чернокожев излязоха на сцената за плевенския тим, докато от другата страна Хаджирусев и Онудиуе откраднаха шоуто на няколко пъти. Все пак спартаклии си извоюваха точка актив след 30 минути игрово време.

Драматичните моменти взеха връх и в откриващите фрагменти на заключителната четвърт. Това обаче не попречи на Стоянов и отново да намери точния си мерник и да тласне “синьо-белите” към еднолично водачество, както и към двуцифрена разлика. Далечните снаряди на Милен Захариев и Хаджирусев оставиха гостите в играта. Pоследваха ключови грешки от тяхна страна във финалните акорди, когато успешен кош от далечна дистанция на Родни Първис отвъд дъгата остави радостта в домакинския лагер.

Николай Стоянов окрили Спартак със своите 17 точки, включително и с 5 точни шута отвъд дъгата. Талиб Занна го последва с 16 и 9 борби, Цветомир Чернокожев се разписа с 13 и 6 овладени под двата ринга топки.

Евгени Хаджирусев отвърна за Черноморец с 19 точки. Шон Смит и Виктор Онудиуе нанизаха по 11, като вторият завърши и с 5 овладени под двата ринга топки. Ладериън Грифин наниза 10.