Трилър в Пловдив остави Академик в битката за плейофите

13-04-2024 20:58 | BGbasket.com

Академик Пловдив извоюва 11-ата си победа в Sesame НБЛ. Съставът на Йордан Янков надигра Ямбол след трилър със 74:72 като домакин в двубой от 30 кръг, изигран в зала "СИЛА".

С тази победа Академик се качва до 10-а позиция с баланс 11-19, докато съперникът им остана на девето място с 12-18. За баскетболистите на Тони Дечев предстои гостуване на Левски на 20 април (събота) в София, а за състава на Йордан Янков - домакинство на Миньор 2015 ден по-рано.

Двубоят завърши и с три технически нарушения - първото за Йоанис Кикрилис в първата част, второто за старши треньора на Ямбол в третата, а две минути преди края Николай Михайлов получи за симулация.

Срещата между двата тима започна равностойно, но за четири минути игра домакините успяха да отбележат 19 точки срещу само 8 за противника си. Така Академик Пловдив се изстреля с двуцифрена преднина още в края на първата четвърт при 29:19.

Втората десетка започна със серия от 17:7 в полза на Ямбол, с която гостите стопиха изоставането и изравниха резултата. С помощта на Николай Маринов и Филип Хенри баскетболистите на Йордан Янков отново се измъкнаха напред с лека преднина, но кош на Павел Маринов направи разликата на почивката 5 точки - 38:42.

Силно начало на второто полувреме направиха гостите с добри изяви на Павел Маринов и Александър Матушев, а след това и включване на Иван Лилов, с което отново си върнаха лидерската позиция. Серията на Ямбол стигна и до 18:7, но в последната атака за домакините Томислав Минков отбеляза за 52:56.

Кръстомир Михов започна силно последната четвърт, а именно след негова тройка равенството отново беше налице. Срещата продължи кош за кош до последните секунди, когато Академик си извоюваха две точки аванс, докато Ямбол не пропусна да отбележи и в двата си опита в подкошието.

Най-резултатен за успеха бе Ренел Къмингс с 18 точки, Филип Хенри добави 15 и 7 борби, по 11 отбелязаха Томислав Минков и Николай Маринов.

За Ямбол с дабъл-дабъл завършиха Иван Лилов с 24 точки и 10 асистенции, като добави 6 борби и Павел Маринов с 22 точки и 10 борби. Александър Матушев остана на косъм от двойни показатели - 13 и 9 борби.