Левски съкруши мечтата на Миньор 2015 за шестицата

(сн. BGbasket.com)
11-02-2024 15:09 | BGbasket.com

Левски записа драматична победа в предпоследния кръг от второто завъртане в Sesame  Национална баскетболна лига. В изключително драматичен мач в зала „Борис Гюдеров“ в Перник тимът надви Миньор 2015 с 60:59 и остави съперника си без шансове за първата шестица в шампионата.

Макар и без много баскетболни качества, срещата бе оспорвана и с размени на водачеството, като гостите пропиляха и двуцифрена преднина, но измъкнаха успеха в края.

Така победителите вече са с баланс 6-15, а съперникът им - със 7-14. И двата тима обаче ще играят във втората шестица на шампионата, а в последния си мач преди нея Миньор 2015 ще гостува на Черно море Тича, докато Левски ще е домакин на лидера Черноморец.

Цялата първа четвърт вървеше кош за кош, но с много ниска резултатност и след десет минути игра домакините имаха минимално предимство – 12:11.

Темпото се запази и през втората четвърт, с изключение на една серия от 6 безответни точки за Левски в средата й. Двата тима обаче имаха много брак в играта си, като стреляха едва с около 20% успеваемост от фала и на почивката гостите бяха напред с 26:22.

Постепенно баскетболистите на Димитър Ангелов взеха инициативата след паузата и шест минути след старта на полувремето поведоха с двуцифрена разлика за първи път в мача – 38:28. Отговорът на Миньор 2015 обаче не закъсня и след 8 поредни точки на Лъчезар Тошков и Николай Иванов пасивът на тима почти бе заличен. Разликата падна и на точка, но преди последната четвърт Левски водеше с 43:40.

Две минути след старта на заключителния период обаче обратът бе факт – 48:46 след нова тройка на Тошков. Преднината на домакините достигна 8 точки, но съперникът им не се отказа и 22 секунди преди сирената Марио Боянов доближи тима му на 57:58. Георги Младенов взе прекъсване, но след това Красимир Петров открадна топката на Никола Ивкович, а след това Боянов бе фаулиран от Данило Аранитович. Ситуацията за Миньор 2015 стана още по-кошмарна, след като на Младенов бе отсъдено техническо нарушение за реакцията му и това прати Марио Боянов на линията за три наказателни удара. Той показа железни нерви и вкара и трите, извеждайки тима му напред с 60:58. Домакините се хвърлиха с всички сили в последната си атака в опит поне да изравнят, но срещу Аранитович също бе извършено нарушение. Той вкара първия, но се пропука при втория, Маринчешки овладя борбата в защита и с това сложи точка на спора.

Заради натрупани нарушения и двата отбора не завършиха с пълните си състави. В заключителните минути Миньор 2015 бе без Константин Паисиев, Георги Кендеров и Ромело Бърел, докато Левски не можеше да разчита на Златин Георгиев.

Максим Бочев бе най-резултатен за победителите с 16 точки и 8 борби. Димитър Маринчешки записа 12 точки и 12 борби, с 10 е Марио Боянов.

За съперника Николай Иванов отбеляза 19 точки, Лъчезар Тошков реализира 18, като и двамата вкараха по четири тройки.