Рилски спортист не пожали Академик

20-01-2024 20:49 | BGbasket.com

Рилски спортист записа седма поредна победа на сметката си в Sesame Национална баскетболна лига. Баскетболистите на Любомир Киров наддиграха Академик Пловдив с 90:63 в двубой от 18-ия кръг на първенството. Домакините пречупиха противника си след добро първо полувреме, спечелено след 66:50, като съумяха да накажат грешките на пловдивския тим, които бяха 19 срещу едва 6.

Николай Маринов не успя да завърши двубоя за състава на Йордан Янков, след като получи тежка контузия в средата на третия период.

След този двубой Рилски спортист изпреварва ЦСКА във временното класирането, който обаче е с мач по-малко. Тимът отСамоков е с 13 победи и 5 поражения на сметката си, като на 27 януари му предстои домакинство на ЛевскиАкадемик Пловдив пък остава на дъното в таблицата с баланс 5-13 и ще приеме Миньор 2015 същия ден.

Двубоят започна равностойно между двата състава в първите 5 минути, като нямаше изявен лидер. В последните атаки за периода обаче Алекс Симеонов и Алън Арнет взеха инициативата и направиха разликата двуцифрена в края на частта при 23:13.

Симеонов продължи доброто си включване и в първите атаки през втората десет, като наниза още 8 точки на сметката на "Рилецо", а Васил Попов направи разликата 15 точки за първи път в срещата след лесен кош след пробив. Гостите се опитваха да намалят изоставането си с добрите изяви на Джъстин Маккол, Джерълд ЛиделТомислав Минков и Ренел Къмингс, но баскетболистите на Любомир Киров не позволиха разликата да падне и до почивката си осигуриха преднина при 48:29.

След подновяването на играта Академик Пловдив показа други лице и започна периода със серия от 14:4, за да се доближи едва на 9 точки от противника си. Алекс Симеонов обаче отново напомни за себе си, отбелязвайки нови 5 точки на сметката си, които накараха Йордан Янков да вземе едноминутно прекъсване. След него Филип Хенри успя да отбележи тройка, но Алън Арнет и Алекс Симеонов съумяха да върнат на тима си 5 точки от преднината. В последната атака на гостите Джерълд Лидел пък направи страхотна забивка на бърза атака, за да скъси дистанцията до 50:66.

Двата състава не съумяха да отбележат кош в първите 2 минути от заключителния период, като първите точки дойдоха от наказателната линия за Кристомир Михов. Академик Пловдив не спряха с опитите си да скъсят изоставането си, но Деян Карамфилов остана забравен на тройката и бе безгрешен за 20 точки преднина за Рилски спортист - 78:58. Нищо не се промени и до края на периода, като единствено домакините успяха още повече аванс да натрупат преди сигнала на сирената.

Алекс Сименов изигра силен двубой за успеха на Рилски спортист, като завърши с 24 точки и 8 борби. Джон Флорвиъс се отчете с 14 и 7 борби, Алън Арнет отбеляза 12, с 10 точки остана Васил Попов.

За Академик Пловдив Филип Хенри бе най-добър и се отчете с 14 точки, с 12 и 8 борби завърши Джералд Лидел.