Рилски спортист удари Левски 2014 след оспорван мач в София

06-11-2015 20:14

Рилски спортист победи Левски 2014 в много оспорван мач в София и постигна трети пореден успех в първенството. В двубой от 5-ти кръг на НБЛ тимът на Росен Барчовски се наложи драматично над „сините“ със 75-74 след като почти 30 минути двата отбора си разменяха непрекъснато водачеството. Така самоковци вече са с актив от 3 успеха и 2 поражения, а Левски са с негативен актив от 1 победа и 4 загуби. В следващия кръг на 14-и ноември Левски отново е домакин и приема у дома Академик Бултекс 99, а Рилецо посреща шампиона Лукойл Академик.

Рилски спортист започна силно двубоя, а Левски с доста грешки в нападение и защита. Така гостите от Самоков задържаха преднина през повече време от първата част, а Левски обърна едва в края й след тройка на Алекс Симеонов при 15-14, с което имаха малък аванс след 10 минути игра. Втората част бе доста оспорвано като двата отбора си разменяха непрекъснато водачеството и разликата не падна нито веднъж под 5 точки.

Гостите започнаха второто полувреме със серия 7-0 и за първи път имаха по-голям аванс. Постепенно обаче Левски намали, а през целия трети период играта отново се запази много оспорвана. Самоковци поддържаха водачество, но след четвъртата тройка на Алекс Симеонов и добро включване на Янев и Христо Николов „сините“ постигнаха малък аванс след 30 минути. И последната част продължи както целия двубой с постоянно обрати в резултата. Минутa преди края резултата бе равен 70-70, след което имаше таймаут за Рилецо. При следващата атака Франк Търнър наниза тройка, след като Левски изпусна две борби в защита и тимът на Росен Барчовски поведе със 73-70 23 секунди преди края на мача. След това Тейлър Лейзър отбеляза и намали пасив до 1 точка. Йордан Бозов бе фаулиран в ответната атака и бе точен и при двата, за да вдигне водачеството на своя тим на 3 точки при 75-72. Лейзър пак намали до една, но след още два точни фаула Бозов пак изведе Рилски спортист напред.  Левски имаше шанс да спечели в последната атака, но изпусна тройка и гостите се поздравиха с трети пореден успех.

Въпреки успеха, гостите отбелязаха едва 5 тройки от 26 опита (общо 19%), а Левски бе 9/25 (36%). Домакините обаче допуснаха доста повече грешки от своя съперник - 19 срещу 8.

Франк Търнър бе над всички за успеха на Рилски спортист с 21 точки и 8 асистенции, а 15 точки и 6 борби на сметката си остави капитанът Йордан БозовКори Петрос записа дабъл-дабъл с 14 точки и 10 борби.

За Левски над всички бе Алекс Симеонов с 22 точки и 7 борби, а 13 и 8 борби записа Христо Николов. Капитанът Павел Иванов завърши с 11 точи и 6 борби, а 10 и 5 асистенции записа Тейлър Лейзър.

Преди днешния двубой играчите на Левски поднесоха специална торта на своя помощник-треньор Мануел Марков, който днес навърши 35 години. Преди дни той бе избран за старши-треньор на националния отбор за юноши (18).