Сърбия е новият европейски шампион за жени

(сн. eurobasketwomen2015.com)
28-06-2015 21:58

Сърбия спечели Евробаскет 2015 за жени след успех със 76-68 над Франция в днешния финален мач. Това е първа титла от европейско първенство за Сърбия в историята на страната. Французойките пък губят втори пореден финал и ще трябва да се утешат с бронза. Това обаче е техен четвърти пореден комплект медали от 2009 година насам.

Франция беше по-силният отбор през първите 19 минути от срещата и беше напред в резултата през тях. Точно преди почивката обаче сръбкините обърнаха за 33-32, след което изиграха по-силна трета част за 53-49. Франция се задържа близо, но две серии от по 5-6 поредни точки помогнаха на Сърбия да опази преднината си и да стигне до титлата.

Ана Дабович наниза 25 точки за победителките, а с 22 се включи Соня Петрович. За Франция 16 точки регистрира Сандрин Грюда, а 15 регистрира Диандра Чачуан.

В малкия финал Испания победи категорично Беларус и си тръгва от първенството с бронзовите медали. Испанките загубиха първата четвърт, но взеха убедително следващите три за 74-58 в края на срещата. За победителките Алба Торенс наниза 25 точки, а за Беларус с по 13 се отчетоха Волха Зюзкова и Йелена Левчанка.